Podaj poprawne dane

Zamki na pomorzu - zamki krzyżackie i nie tylko!

Zamki na pomorzu - zamki krzyżackie i nie tylko!

Pomorze to teren, który obfituje w majestatyczne zabytki. Dowiedz się, jakie pałace i zamki na pomorzu warto odwiedzić oraz gdzie się zatrzymać.

Fascynuje Cię historia? Udając się na urlop, zamiast spędzać czas na plażowaniu czy innych popularnych rozrywkach, wolisz zwiedzać zabytki i muzea znajdujące się w okolicy? Z pewnością będziesz miał co robić na pomorzu, które wbrew pozorom słynie nie tylko z licznych kąpielisk, ale też pięknych i majestatycznych zamków. Przykładem może być najbardziej znany w naszym kraju zamek w Malborku, będący przykładem doskonale zachowanej średniowiecznej architektury obronnej. Jednak pomorze Polski obfituje w wiele innych historycznych budowli, które zachwycą każdego miłośnika kultury. Przedstawiamy najpiękniejsze zamki pomorskie.

 

Zamki na pomorzu - najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać zamku w Malborku, położonego na wschodnim brzegu malowniczej rzeki Nogat. Był on swego czasu najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy i do dzisiejszego dnia stanowi jeden z najlepiej zachowanych przykładów gotyckich budowli z cegły. Udając się w północne rejony Polski, konieczne należy go zwiedzić! Co warto wiedzieć na temat jego historii? To potężna i majestatyczna warownia należąca do państwa zakonnego w Prusach, które tworzone było przez niemieckich mnichów. Największą świętością cieszył się on w XIV stuleciu, a od wieku XIX poddawany jest pracom konserwatorskim, dzięki czemu obecnie zachwyca miłośników historii. Zwiedzając go, można podziwiać nie tylko zapierającą dech w piersiach architekturę, ale też liczne dzieła artystyczne i rzemieślnicze. W roku 1997 zamek krzyżaków w Malborku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a dziesięć lat później uznano, że jest jednym z 7 cudów Polski. Podczas jego zwiedzania, warto zwrócić uwagę na średniowieczny piec grzewczy, kaplicę grzebalną Wielkich Mistrzów, piękną Salę Kapitulną oraz fosę, ogród i cmentarz.

 

Zamki pomorze – co warto zwiedzić?

Zamek w Malborku nie jest jedynym miejscem godnym zwiedzenia. Pomorze obfituje w wiele interesujących obiektów, które warto zobaczyć na własne oczy. Oto inne pomorskie zamki, która można uwzględnić, organizując wycieczkę szlakiem polskich zabytków.

 

Zamek w Bytowie

Zlokalizowany jest w niedużym miasteczku położonym na Pojezierzu Bytowskim i jego pochodzenie datuje się na XIV - XV wiek. To potężna budowla utrzymana w gotyckim stylu, zbudowana przez krzyżaków. Wzniesiono go na planie prostokąta, a w jego narożnikach powstały 3 duże baszty i jedna wieża. W jego sąsiedztwie znajdowała się fosa, nad którą przerzucano most zwodzony. Podczas licznych wojen zamek wielokrotnie został zniszczony i spalony, ale cały czas dokładano starań, aby go odbudować. Największym ciosem okazała się dla niego wojna polsko-szwedzka podczas której została zburzona jego wieża, zamek spłonął i pozostały tylko jego mury zewnętrzne. Został jednak częściowo odbudowany przez Fryderyka Wilhelma, a kolejne prace prowadzono w latach 1957 do 1990. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Zachodniokaszubskie, biblioteka, restauracja oraz hotel. 

 

Zamek w Człuchowie

To kolejny zamek krzyżacki, który powstał na początku XIV wieku. Jest drugim największym zamkiem pod względem wielkości, zaraz po Malborku. Może pochwalić się bardzo atrakcyjną lokalizacją, ponieważ z dwóch stron otaczają go piękne jeziora – Człuchowskie oraz Miejskie. Ze względu na tak dogodne położenie był jednym z najtrudniejszych do zdobycia obiektów na Pomorzu - udało się to dopiero w czasie Potopu Szwedzkiego, gdy zamarzły wody jeziora i po taflach lodu można było dostać się na zamkowe mury. Z czasem zamek trafił z powrotem w polskie ręce. Do dzisiejszych czasów przetrwały jego mury obronne oraz główna wieża. W trakcie prac archeologicznych prowadzonych od 2008 roku zostały odsłonięte także piwnice oraz dziedziniec oraz odnaleziono wiele eksponatów i srebrne monety z XVII wieku. Obecnie jest on siedzibą Muzeum Regionalnego i każdego roku przyciąga tysiące turystów.

 

Zamek w Gniewie

To kolejna interesująca propozycja dla wszystkich miłośników średniowiecznych budowli. Zamek ten wybudowano na planie czworoboku, pod koniec XIII wieku i z czasem rozbudowano. W roku 1921 roku został poważnie zniszczony przez ogień, jednak po II wojnie światowej odbudowano go, przywracając mu pierwotny wygląd. W roku 2010 przeszedł w posiadanie polskiej firmy POLMLEK. Obecnie turystów przyciągają odbywające się w nim turnieje rycerskie, kolonie, pokazy kowalstwa artystycznego oraz inne imprezy.

 

Zamek w Przezmarku

To tak naprawdę warownia z XIV wieku, utrzymana w gotyckim stylu i położona na półwyspie między dwoma jeziorami - dzięki czemu z jego wnętrza roztacza się przepiękny widok. Budynek został wybudowany z czerwonej cegły, podobnie jak inne zamki krzyżackie na pomorzu. Na przestrzeni lat był siedzibą wójtostwa, pełnił też rolę szpitala, a z czasem przeszedł w ręce prywatne. Obecnie należy do Jolany i Ryszarda von Pilachowscy i jego zwiedzanie jest zupełnie darmowe.

 

Zamek Kiszewski

Znajduje się na terenach Pojezierza Kaszubskiego. Na początku był to drewniany gród warowny, z czasem wzniesiono w jego miejsce murowany zamek obronny, otoczony murem z bramą wjazdową oraz basztą. W czasie Potopu Szwedzkiego został zniszczony wraz ze znajdującym się w pobliżu folwarkiem, jednak z czasem go odbudowano i powiększono. Jest zamieszkany do dzisiejszego dnia i można go zwiedzać po konsultacji z właścicielem.

 

Pałace na pomorzu

W północnej części Polski zwiedzać można nie tylko zamki krzyżackie utrzymane w stylu gotyckim, ale też równie piękne i majestatyczne pałace. Ich właścicielami zazwyczaj była szlachta, niekiedy mieszczanie pochodzenia kaszubskiego, polskiego oraz niemieckiego. Przykładem może być pałac w Chynowiu, czyli niedawno wyremontowana, duża rezydencja wzniesiona w XVIII wieku. Wokół budynku znajdują się liczne zabudowania gospodarcze oraz piękny pałacowy park. Pałac został zbudowany przez rodzinę von Rexin, a obecnie jest własnością firmy Orlex. Za wizytówkę pomorskich dworków uważana jest też niewielka rezydencja w Salinie, położona nad malowniczym jeziorem. Może pochwalić się unikalnym wiejskim charakterem - ma ryglową konstrukcję oraz pokryty jest słomą. W XX wieku został rozbudowany, po II wojnie światowej wszedł w skład PGR-u. Obecnie znajduje się w nim hotel wyposażony w wiele udogodnień takich jak sala kominkowa, miejsce na ognisku oraz teren rekreacyjny. Tuż obok niego znajduje się pałac w Sasinie otoczony lasami. Jego budowę rozpoczęto w XIX wieku, na początku należał do rodziny Jatzków, następnie przechodził w ręce wielu różnych właścicieli. Obecnie znajduje się w remoncie. 

 

Innym godnym uwagi zabytkiem jest Pałac Jan II Sobieski w Rzucewie utrzymany w stylu neogotyckim. Został on wybudowany dopiero po II wojnie światowej w 1840 roku przez rodzinę Belowów, a następnie zaadaptowany na szkołę rolniczą. Obecnie w jego wnętrzu znajduje się hotel. Jeszcze inną interesującą propozycją jest Pałacyk „Sześć Dębów” zlokalizowany w Prusewie. To duży budynek, którego wejście ozdobione jest pięknymi kolumnami. Obok niego znajdują się zabudowania folwarczne. Dwór ten pochodzi z początków XX wieku, a od roku 2006 funkcjonuje w nim restauracja oraz hotel.

 

W pomorskim miasteczku Godętowo podziwiać można zespół Pałacowo-Parkowy z nieco dłuższą historią. Powstał on na początku XVIII wieku i początkowo pełnił rolę lokaty kapitału pomorskiej szlachty. Historia nawet donosi, że pewnego razu został przegrany podczas gry w karty. W latach 80 XIX wieku jego ówczesny właściciel, czyli hrabia Lehndorf utworzył w nim pierwszy teatr w tych okolicach. Obecnie również znajduje się w nim restauracja oraz hotel. Do interesujących pomorskich zabytków zaliczyć można również Pałac Przebendowskich i Keyserlingków, który powstał na przełomie XVIII oraz XIX wieku. Na początku swojego istnienia był w posiadaniu rodu Przebendowskich, a nieco później kupił go angielski kupiec o nazwisku Gibson. Z czasem przeszedł w ręce jeszcze innej rodziny – rodu Keyserlingków. Po wojnie zamieniono go na przedszkole, internat oraz technikum leśne. Obecnie znajduje się w nim siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

 

Trasa szlakiem zamków pomorskich – gdzie się zatrzymać?

Piękne zabytki i zamki to chluba Pomorza. Z pewnością przypadną do gustu nie tylko miłośnikom historii, ale każdemu, kto zachwyca się pięknymi wnętrzami oraz ceni malownicze widoki. Gdzie się zatrzymać podczas zwiedzania zakątków, charakteryzujących się bogatą historią? W Hanza Pałac możesz liczyć na komfortowe warunki oraz najwyższą jakość obsługi. Do dyspozycji gości są klimatyzowane nowoczesne pokoje, piękny dwustuletni park oraz bogato wyposażona strefa SPA & WELLNESS. Wyróżnia go doskonała lokalizacja oraz spokojne otoczenie, z dala od zgiełku i pędu wielkich miast – umiejscowiony jest we wsi Rulewo, która może pochwalić się interesującą historią. Sam pałac powstał na przełomie XVIII oraz XIX wieku oraz był wielokrotnie remontowany, dzięki czemu obecnie zachwyca swoim eleganckim i nowoczesnym wyglądem.

Newsletter

Chcesz odebrać RABAT oraz otrzymywać od nas najnowsze informacje dotyczące usług, promocji w naszym hotelu? Zapisz się do newslettera.

Mapa dojazdu

Kontakt

Hanza Pałac Wellness & SPA ****

Rulewo 13, 86-160 Warlubie
k. miasta Grudziądz

Zjazd Warlubie, 10 min. od trasy A1

Recepcja

+48 52 320 90 94 Dojazd