Podaj poprawne dane

Powitanie chlebem i solą - jak przebiega?

Powitanie chlebem i solą - jak przebiega?

Powitanie chlebem i solą należy to jedna z najstarszych, polskich tradycji weselnych. Dowiedz się, co oznacza oraz jak przebiega ten zwyczaj.

Polskie tradycje mimo upływu lat wciąż urozmaicają uroczystości weselne. Wiele par nowożeńców nie wyobraża sobie ślubu bez elementów dziedzictwa kulturowego. Polskich zwyczajów weselnych jest naprawdę sporo i wiele z nich uznawanych jest za najciekawsze na całym świecie. Błogosławieństwo rodziców, wykupiny, orszak weselny, obsypanie ryżem, przywitanie chlebem i solą – takie przykłady można by mnożyć. Chociaż każdy z nich ma swoją unikalną historię, to przyjrzymy się bliżej jednemu z nich.

 

Witanie chlebem i solą – co oznacza?

Powitanie pary młodej chlebem i solą to bardzo popularna staropolska tradycyjna, który pojawia się na weselach organizowanych w dzisiejszych czasach. Para młoda nieprzypadkowo podejmowana jest właśnie tymi dwoma produktami. Jakie mają one znaczenie symboliczne? Zwyczaj ten ma zapewnić świeżo upieczonym małżonkom dobrobyt, wieczną miłość oraz dużo szczęścia.

 

Chleb i sól to podstawowe produkty spożywcze, które znajdują się niemal w każdym domu. Świeży bochenek chleba jest oznaką dostatku i świadczy o tym, że domownikom niczego nie brakuje i mają zaspokojone najważniejsze potrzeby fizyczne. Natomiast sól już do wieków używana jest do konserwacji jedzenia. To ona nadaje posiłkom smak, dzięki czemu cieszą nasze podniebienia. W związku symbolizuje trwałą miłość.

 

Powitanie chlebem i solą tekst

Ten interesujący zwyczaj przypadł Ci do gustu i chciałbyś, aby był obecny również na Twoim weselu? Być może jednak zadajesz sobie pytanie - powitanie chlebem i solą co się mówi? Co prawda, nie ma jednego przyjętego schematu i tradycja ta w każdej części Polski wygląda nieco inaczej. Wybierany tekst może brzmieć w ten sposób: „Witamy was chlebem i solą, aby nigdy wam ich w życiu nie zabrakło”. Niekiedy powitanie rozpoczyna się od pytania: „Panno młoda, co wybierasz - sól, chleb czy pana młodego?”, a ona powinna odpowiedzieć: „Sól, chleb i Pana młodego, aby zarabiał na niego”.

 

Kto wita gości weselnych chlebem i solą? Według tradycji powinni to zrobić wszyscy rodzice państwa młodych lub tylko ich matki. W niektórych sytuacjach zdarza się, że to przedstawiciele sali weselnej, w której urządzone jest przyjęcie, podejmują w ten sposób nowożeńców – jeżeli chcecie, aby tak było w waszym przypadku, warto ten szczegół uzgodnić wcześniej z pracownikami obiektu.

 

Przywitanie młodych chlebem i solą – jak przebiega?

To unikalne powitanie najczęściej odbywa się bezpośrednio po uroczystości zaślubin, zanim nowożeńcy i ich goście udadzą się do sali weselnej na zabawę. Zazwyczaj jedna osoba – matka pana młodego lub panny młodej – trzyma w dłoniach tacę z chlebem i solą oraz wypowiada charakterystyczne słowa. Następnie zakochani urywają kawałek bochenka i zanurzają go w soli, a następnie zjadają – dzieje się to na oczach wszystkich uczestników ślubu. Chleb może być zwykłym bochenkiem z piekarni lub też specjalnie upieczony przez rodziców i utrzymany w nietypowym kształcie – na przykład serca. W zależności od regionu, po spróbowaniu może on być wręczony państwu młodym.

 

To jednak jeszcze nie koniec tej interesującej tradycji. Państwu Młodym podane są także dwa kieliszki jeden z wódką, a drugi z wodą, które powinni wypić. Według tradycji osoba, która wybierze kieliszek z alkoholem, będzie przewodzić w małżeństwie. Po wszystkim zakochani rzucają kieliszki za siebie, tak, aby rozbiły się na jak najwięcej fragmentów szkła.

 

Newsletter

Chcesz odebrać RABAT oraz otrzymywać od nas najnowsze informacje dotyczące usług, promocji w naszym hotelu? Zapisz się do newslettera.

Mapa dojazdu

Kontakt

Hanza Pałac Wellness & SPA ****

Rulewo 13, 86-160 Warlubie
k. miasta Grudziądz

Zjazd Warlubie, 10 min. od trasy A1

Recepcja

+48 52 320 90 94 Dojazd