Podaj poprawne dane

Termoterapia

Termoterapia

Mianem termoterapii określa się szereg działań leczniczych, które opierają się na oddziaływaniu na ludzki organizm przy pomocy wysokiej lub niskiej temperatury. Każda z zastosowanych temperatur posiada własny szereg schorzeń, na które działa. Ciepłolecznictwo wykorzystywane jest do wspomagania leczenia np. przerostu prostaty, reumatyzmu, dny moczanowej, a nawet nieżytu żołądka. Z kolei działanie przy pomocy zimnej temperatury, zimnolecznictwo, pomocne jest w przypadku problemów przeciążeniowych, rwy kulszowej, a także w łuszczycowym zapaleniu stawów. Przedstawiamy najistotniejsze informacje dotyczące termoterapii.

Termoterapia - co to jest?

Termoterapia to sposób leczenia, który wykorzystuje skrajne temperatury: zimną i wysoką, co pozwoliło na ukształtowanie zimnolecznictwa i ciepłolecznictwa. Termoterapia bazuje na wykorzystywaniu temperatury zaszeregowanej go leczenia danego typu schorzenia. Powinna być określana ze względu na potrzeby. Najlepszym rozwiązaniem jest wystawienie skierowania na zabieg przez lekarza, który posiada kompletną wiedzę na temat schorzeń pacjenta. W przypadku termoterapii występują liczne przeciwwskazania, dlatego o wszystkich chorobach należy bezwzględnie poinformować lekarza. 

 

Termoterapia jest jedną z gałęzi fizykoterapii, która umożliwia m.in. przeprowadzenie zabiegów krioterapeutycznych, hydroterapeutycznych, balneoterapii, zabiegów z wykorzystaniem parafiny, a także promieniowania IR, czy też ultradźwięków. Z kolei do środków termoterapeutycznych należy zaliczyć: termofory, okłady żelowe, specjalistyczne kompresy i plastry. Ponadto, wykorzystywane są do tego także rozpylacze cieczy oraz poduszki elektryczne. 

 

Celem stosowania termoterapii jest poprawa krążenia, uzyskanie większej ruchomości w stawach. wyższa elastyczność. Termoterapia pozwala na przyspieszenie procesu przemiany materii, a także umożliwia szybszą regenerację organizmu, w tym również ran skórnych ze względu na wykazywane właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. 

 

Rodzaje zabiegów termoterapii

Najczęściej wykorzystywanym zabiegiem w leczeniu zimnem jest krioterapia ogólna, która opiera się na specjalnych komorach, a także krioterapia miejscowa. Jako kolejny zabieg można wymienić hydroterapię, czyli okładanie chorego miejsca za pomocą kompresów, a także spryskiwanie wskazanych miejsc za pomocą suchego lodu w aerozolu. 

 

Z kolei do leczenia ciepłem zaliczane są kąpiele wodne, polewanie i moczenie danych miejsc za pomocą gorącej parafiny, wykorzystywanie wód leczniczych, a także peloidów i gazów dedykowanych do przeprowadzania rehabilitacji. Zalecane jest wykonywanie ćwiczeń umożliwiających emitowanie ciepła w tkankach. Do domowych zabiegów termoterapii należy zaliczyć wykorzystywanie woreczków z podgrzanym piaskiem lub okładanie się termoforem wypełnionym gorącą wodą. Coraz popularniejsze stają się także materace i poduszki elektryczne, które posiadają zdolność wydzielania ciepła, ultradźwięków i pola magnetycznego. 

 

Termoterapia cieplna - zastosowanie

Terapia z wykorzystaniem ciepła posiada bardzo szeroki zakres działania. Do najistotniejszych aspektów należy zaliczyć:

  • utrzymujący się stan zapalny mięśni, stawów i kręgosłupa;

  • występowanie zwyrodnienia stawów;

  • następstwa urazów;

  • posiadanie wzmożonego napięcia mięśniowego, nerwobóli i przykurczy mięśniowych, a także reumatyzmów;

  • występowanie niedowładu kończyn;

  • choroby laryngologiczne;

  • choroby ginekologiczne;

  • zaburzenia funkcjonowania nerek;

  • schorzenia układu krążenia;

  • problemy trawienne i urologiczne.

Termoterapia w kosmetyce także znalazła swoje zastosowanie, ponieważ ułatwia przebieg leczenia i niwelowania blizn i bliznowców. 

 

Termoterapia zimnem - zakres działania

Leczenie niskimi temperaturami przynosi rewelacyjne efekty przy:

  • występujących obrzęków na skutek urazów i uszkodzeń ciała;

  • nadwyrężenia mięśni i u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów;

  • posiadaniu bólu stawów i nerwobóli w okolicach nerwów obwodowych;

  • zmaganiu się z rwą kulszową lub ramienną;

  • występowaniu łuszczycowego zapalenia stawów;

Zarówno krioterapia i zabiegi bazujące na niskiej temperaturze, umożliwiają znaczące obniżenie napięcia mięśniowego, a także poprawę stanu drenażu limfatycznego i żylnego. Równolegle umożliwiają obniżenie przewodnictwa nerwowego.

 

Termoterapia - przeciwwskazania

Leczenie ciepłem i zimnem jest wykorzystywane przy wielu schorzeniach, jednak nie należy go stosować w każdym przypadku. Na określone schorzenia wykazuje działanie negatywne, wręcz szkodliwe. 

Przeciwwskazaniem do stosowania zabiegów ciepłoleczniczych jest m.in. niewydolność krążenia, posiadanie choroby wrzodowej żołądka, utrzymujące się nadciśnienie tętnicze krwi. Z termoterapii wysoką temperaturą nie mogą także skorzystać osoby z nadczynnością tarczycy, stanem zapalnym otrzewnej, hemofilią, a także zapaleniem wyrostka robaczkowego. Ponadto, zakaz korzystania z ciepłolecznictwa jest wystosowany również do osób posiadających świeże urazy, żylaki, gorączkę, chorujące na gruźlicę, choroby zakaźne lub onkologiczne. Również przeciwwskazaniem jest ciąża. 

 

Z kolei w przypadku zimnolecznictwa do najważniejszych przeciwwskazań należy zaliczyć: zespół Raynauda, zespół Sudecka. Dostrzeżenie zmian skórnych, odmrożenia, a także osłabienia organizmu. Nie jest on polecany dla osób nadwrażliwych na zimno. Dodatkowo nie mogą go przeprowadzić osoby posiadające zapalenie miedniczek nerkowych, hemoglobinurię i inne.

Newsletter

Chcesz odebrać RABAT oraz otrzymywać od nas najnowsze informacje dotyczące usług, promocji w naszym hotelu? Zapisz się do newslettera.

Mapa dojazdu

Kontakt

Hotel Hanza Pałac Wellness & SPA w Rulewie

Rulewo 13, 86-160 Warlubie
k. miasta Grudziądz

Zjazd Warlubie, 10 min. od trasy A1

Recepcja

+48 52 320 90 94 Dojazd