Hydroterapia - dobroczynny zabieg z wykorzystaniem wody
Hydroterapia jest coraz bardziej popularną metodą leczenia, która często zamiennie jest określana, jako wodolecznictwo. Hydroterapia jest jedną z form fizykoterapii, która pomaga zwalczać i leczyć różnego rodzaju schorzenia, jak choroby zwyrodnieniowe lub bóle mięśni i stawów. Dodatkowo, jest coraz bardziej popularnym zabiegiem wykorzystywanym do pielęgnacji skóry twarzy oraz ciała, a także jedną z najlepszych form relaksacji. Warto dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze zabiegi hydroterapii? Jakie są wskazania do przeprowadzania wodolecznictwa? Jakie efekty pozwala osiągnąć korzystanie z zabiegów wodnych?
Hydroterapia - co to jest?
Hydroterapia lub wodolecznictwo to jedne z niekonwencjonalnych metod leczniczych, które należą do sposobów używanych podczas fizjoterapii. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się wodę w różnej postaci, jak formę stałą, gazowa lub ciekłą, w zależności od dolegliwości pacjenta. Dodatkowo, ważne jest również wyznaczenie odpowiedniej temperatury oraz ciśnienia, które pozwala na poprawę funkcjonowania organizmu.
Zabiegi wodolecznicze mogą być stosowane u zdrowych osób, którym pozwala poprawić funkcjonowanie aparatu ruchu, działanie układu odpornościowego, a także pozbyć się napięć mięśniowych, za które odpowiada ekspozycja na permanentny stres. Niemniej jednak, największe korzyści przynosi osobom, które borykają się z różnymi schorzeniami.
Wodolecznictwo - zabiegi popularne w hydroterapii
Zabiegi hydroterapii wykorzystują różne działanie wody na organizm człowieka. W zależności od potrzeb pacjenta, dzięki zmianie ciśnienia wody, jej składników, temperatury oraz stanu skupienia, istnieje szereg metod, które pozwalają uporać się z konkretną dolegliwością.
Wodolecznictwo - zabiegi:
-
Kąpiel zmiennocieplna - to sposób, który jest skuteczny przy zwiększonym napięciu mięśniowym, poprzez działanie stresu. Metoda polega na traktowaniu kończyn górnych i dolnych zimną i ciepłą wodą - naprzemiennie. Do wykonania kąpieli zmiennocieplnej, konieczne jest posiadanie wanienki.
-
Hydromasaż - to zabieg wodoleczniczy, który pozwala pozytywnie wpłynąć na organizm osób, które chorują na zakurzenia układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Polega na zanurzeniu ciała w wannie i traktowaniu newralgicznych punktów ciała wodą z dysz, która uderza w skórę pod ciśnieniem.
-
Masaż wirowy - popularna wirówka jest metodą, która działa przeciwobrzękowo, przeciwbólowo, a także rozluźnia spięcia mięśniowe i przywraca im sprawność. Jest to jedna z metod hydroterapii, polecana dla osób po urazach kości. Zabieg wykonuje się po umieszczeniu kończyn górnych lub dolnych w specjalnych wanienkach, w których wir wody pobudza mięśnie i tkanki.
-
Masaż wirowy głęboki - to bardzo podobna metoda do klasycznej wirówki, jednakże ma bardziej głębokie działanie, pobudzając do pracy większe obszary ciała. Polega na zanurzeniu kończyn dolnych i kręgosłupa w wannie z ciepłą wodą i traktowaniem danych obszarów wirowym działaniem wody.
-
Kąpiel perełkowa - to relaksacyjna kąpiel, która pozwala pozbyć się napięć z ciała, a dodatkowo usprawnia krążenie krwi, zmniejsza stany zapalne i działa przeciwbólowo, a także znacznie usprawnia działanie metabolizmu. Polega na zanurzeniu ciała w wannie i traktowanie go wydostającymi się bąbelkami, które imitują uderzanie perełek o skórę.
-
Kąpiel solankowa - to lecznicza kąpiel w wodzie, która została wzbogacona o odżywcze minerały i sole. Pozwala poprawić wygląd skóry, a dodatkowo zmniejsza dolegliwości bólowe.
Hydroterapia - wskazania do zabiegów
Hydroterapia pozwala holistycznie podejść do troski o organizm i ciało człowieka. Jej szerokie spektrum działania pozwala na wykorzystanie wodolecznictwa w różnych dziedzinach medycyny, jak ortopedia, pulmonologia, neurologia oraz kardiologia. Niemniej jednak, najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegów hydroterapii są choroby zwyrodnieniowe stawów i kości, reumatoidalne zapalenie stawów, a także pacjenci, którzy w niedługim czasie przeszli urazy, jak złamania kości czy zwichnięcia stawów. Najczęściej, wodolecznictwo wykorzystuje się, jako wsparcie podczas leczenia:
-
chorób układu krążenia, jak nadciśnienie, nieprawidłowy przepływ krwi,
-
chorób aparatu ruchu, najczęściej podczas występowania spięcia mięśni, a także rehabilitacja po urazach,
-
chorób układu nerwowego, jak silne odczuwanie nerwobóli oraz stanów po udarach i urazach mózgu,
-
chorób reumatycznych,
-
chorób układu oddechowego, co pozwala na zwiększenie przepływu powietrza w płucach.
Dodatkowo, zaletą stosowania hydroterapii jest znaczne zmniejszenie zmęczenia i napięcia w mięśniach, które również prowadzi do wystąpienia bólu i rozwoju problemów z kręgosłupem. Pozwala na całkowita relaksację ciała i umysłu, co znacznie poprawia samopoczucie pacjenta.
Newsletter
Chcesz odebrać RABAT oraz otrzymywać od nas najnowsze informacje dotyczące usług, promocji w naszym hotelu? Zapisz się do newslettera.
Kontakt
Hanza Pałac Wellness & SPA ****
Rulewo 13, 86-160 Warlubie
k. miasta Grudziądz
Zjazd Warlubie, 10 min. od trasy A1
Recepcja
+48 52 320 90 94 Dojazd