Podaj poprawne dane

Rezerwat biosfery Bory Tucholskie

Rezerwat biosfery Bory Tucholskie

Rezerwat biosfery Bory Tucholskie obfituje w przepiękne krajobrazy, liczne jeziora oraz dziewiczą przyrodę. Poznaj najważniejsze informacje na jego temat, zanim zaplanujesz tu swój urlop.

Rezerwat biosfery „Bory Tucholskie” jest jednym z największych obiektów tego rodzaju w naszym kraju, który przyciąga tysiące turystów niezależnie od pory roku. Jego łączna powierzchnia wynosi niemal 32 km kwadratowe. Spotkać tu można wiele naturalnych ekosystemów leśnych i wodnych oraz torfowisk. Rezerwat biosfery „Bory Tucholskie” to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników przyrody.

 

Rezerwat biosfery Bory Tucholskie

Rezerwat biosfery Bory Tucholskie jest chronionym obszarem, który zdobył międzynarodowe uznanie w ramach projektu „Człowiek i Biosfera”. Jest też wpisany na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Obejmuje obszary chronione między innymi Park Narodowy Bory Tucholskie, 4 parki krajobrazowe oraz 25 rezerwatów przyrody. Uznawany jest za jeden z największych kompleksów leśnych w naszym kraju. Znajdziemy w nim zarówno półwyspy morenowe, sandry rzek Wdy i Brdy, jak i bezleśne wyspy. Aż 60% rezerwatu zajmują lasy, w szczególności bory zdominowane przez drzewa iglaste. Wyjątkowym drzewem w tych okolicach jest cis pospolity, który dorasta do 12 metrów wysokości, a czasami osiąga wysokość nawet 20 metrów. W Borach Tucholskich nie brakuje też innych interesujących drzew, takich jak jarząb brekina, osiągających nawet do 25 metrów wysokości – jest on objęty ochroną podobnie jak cis. Na tych terenach wyjątkowa jest również szata roślinna torfowisk i wód bagiennych, a wraz z nimi wiele rzadkich roślin.

 

Rezerwat Borów Tucholskich jej wyjątkowo bogaty w rzeki oraz jeziora. Znajduje się tu wiele dorzeczy Wisły, a dzięki temu, że wyróżniają się one znacznym nachyleniem, przypominają rzeki typu podgórskiego – co jest cenione zwłaszcza przez miłośników spływów kajakowych. Największe rzeki do Zbrzyca, Wda oraz Brda, których walory turystyczne i krajobrazowe są cenione nie tylko przez naszych rodaków, ale coraz częściej również przez obcokrajowych turystów.

 

Parki krajobrazowe w Borach Tucholskich

Rezerwat biosfery Bory Tucholskie tworzą 4 parki krajobrazowe. Wśród nich wyróżnić można:

  1. Wydzydzki Park Krajobrazowy – obejmuje on kilka mniejszych jezior otoczonych lasami oraz jezioro Wydzydzkie. Wyróżnia się pięknym krajobrazem, w którym dominują świeże bory. Szata roślinna parku jest doskonale zachowana oraz różnorodna. Spotkać tu można olsy, grądy, kwaśną dąbrowę oraz łęgi olchowo-jesionowe.

  2. Tucholski Park Krajobrazowy – jego powierzchnia wynosi ponad 36 hektarów i obejmuje obszar zarówno województwa kujawsko-pomorskiego, jak i pomorskiego. Przez park przepływa rzeka Brda z licznymi meandrami oraz przełomami. Dominują w tych okolicach piękne bory sosnowe.

  3. Zaborski Park Krajobrazowy – wyróżnia się bogatą roślinnością oraz licznymi jeziorami, których w parku znajduje się około 50. Największym zbiornikiem jest Jezioro Charzykowskie. Można tu spotkać jeziora lobeliowe z kryształową czystą wodną oraz mniejsze, bogate w związki humusowe. Przez park przepływa kilka rzek, największą jest Brda, a następnie Zbrzyca. Miłośnicy przyrody znajdują tu rzadkie gatunki roślin wodnych oraz bogatą roślinność pochodzenia polodowcowego.

  4. Wdecki Park Krajobrazowy – położony jest w dorzeczu rzeki Wdy i jej dopływów. Znajduje się niemal w całości na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Około 70% jego powierzchni leży na terenie jednej Gminy Osie. Jest to jeden z młodszych parków krajobrazowych w naszym kraju. Przeważają w nim sosny zwyczajnej i brzozy, chociaż nie brakuje lasów liściastych.

Rezerwat biosfery Bory Tucholskie przyciąga turystów

Piękne krajobrazy oraz unikalna flora i fauna Borów Tucholskich przyciąga turystów spragnionych spokoju, oraz kontaktu z naturą. Na terenie Parku Narodowego znajdują się wypożyczalnie sprzętu turystycznego, między innymi rowerów, co zachęca do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Dostępnych jest tu też wiele pieszych szlaków turystycznych, różniących się długością oraz poziomem trudności – między innymi szlaki czarne, czerwone, niebieskie, zielone i żółte o długości od 1,5 km do 22 km. Nie tylko młodzieży i dzieciom do gustu przypadną ścieżki dydaktyczne, pozwalające na połączenie pasji wędrowania z edukacją przyrodniczą. Na terenie parku znajdują się 4 ścieżki dydaktyczne, przedstawiające najciekawsze i najcenniejsze fragmenty rezerwatu – jedna z nich przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych. Z myślą o osobach pragnących się zrelaksować podziwiając piękne krajobrazy, przygotowano punkty widokowe.

 

Bory Tucholskie – gdzie się zatrzymać?

Fascynuje Cię dzika przyroda? Marzysz o urlopie na łonie natury? W Hanza Pałac oferujemy nie tylko kontakt z piękną przyrodą, ale również komfortowe warunki. Nasz hotel położony jest u wrót malowniczych Borów Tucholskich w otoczeniu zadbanego dwustuletniego parku. To miejsce, w którym odpoczynek od miejskiego zgiełku, problemów oraz codziennego pośpiechu jest gwarantowany. Luksusowe pokoje, ekskluzywna strefa SPA & Wellness, restauracja oferująca świeże i lokalne potrawy przyczyniają się do wymarzonego relaksu. Osobom, które preferują aktywny wypoczynek polecamy park linowy, zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie hotelu, spływy kajakowe na rzece Wdzie, wycieczki rowerowe czy jazdę konną.

Newsletter

Chcesz odebrać RABAT oraz otrzymywać od nas najnowsze informacje dotyczące usług, promocji w naszym hotelu? Zapisz się do newslettera.

Mapa dojazdu

Kontakt

Hotel Hanza Pałac Wellness & SPA w Rulewie

Rulewo 13, 86-160 Warlubie
k. miasta Grudziądz

Zjazd Warlubie, 10 min. od trasy A1

Recepcja

+48 52 320 90 94 Dojazd