Podaj poprawne dane

Bory tucholskie - dojazd, symbol, informacje dla turystów

Bory tucholskie - dojazd, symbol, informacje dla turystów

Pragniesz wypocząć na łonie natury? Sprawdź, co do zaoferowania mają Bory Tucholskie. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które przydadzą się podczas urlopu.

Bory tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, który zajmuje niemal 3 tys. km kwadratowych. Na ich terenie znajdziemy kilka parków krajobrazowych, wiele czystych jezior i rzek. Malownicze widoki i wszechobecny spokój przyciągają turystów spragnionych relaksu, odpoczynku i kontaktu z naturą. Co warto wiedzieć przed wyjazdem w te piękne strony? Oto kilka praktycznych informacji.

 

Bory Tucholskie dojazd i położenie

Bory Tucholskie położone są w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim. Na ten malowniczy teren można dostać się zarówno samochodem, jak i pociągiem. Wybierając publiczny środek transportu, należy dojechać najpierw do Chojnic, a następnie miejskim autobusem w wybrane miejsce.

 

Bory Tucholskie od strony wschodniej graniczną z autostradą A1, dlatego dojazd samochodem również jest bardzo przystępny. Kompleks leśny znajduje się zaledwie godzinę drogi od Trójmiasta.

 

Park Narodowy Bory Tucholskie

Na terenie Borów Tucholskich znajdziemy wiele form ochrony przyrody, między innymi parki krajobrazowe i rezerwaty biosfery.

 

W północno-wschodniej części, w powiecie chojnickim znajduje się Park Narodowy Bory Tucholskie, który zajmuje powierzchnię niemal 130 km kwadratowych. To jeden z najbardziej dziewiczych, a zarazem najpiękniejszych terenów Pomorza. 83% parku zajmują lasy tucholskie, w których dominują sosny. Uwagę najmłodszych z pewnością przyciągnie dąb Bartuś, który jest najstarszym drzewem oraz pomnikiem przyrody. 11% powierzchni Parku Narodowego stanowią jeziora. Największym i najgłębszym zbiornikiem jest jezioro Ostrowite.  Zwiedzając Park Narodowy, koniecznie trzeba odwiedzić Rezerwat Cisy Staropolskie z największym skupiskiem tych niesamowitych drzew w Europie.

 

Jaki jest symbol Parku Narodowego Bory Tucholskie? To okrągły wielobarwny znak, w którym umieszczona jest nazwa parku oraz dwa koła. Na białym tle znajduje się fragment dwóch sosen, a na konarze siedzi głuszec. Symbol parku utrzymany jest w 3 kolorach – brązowym, niebieskim i zielonym.

 

Odwiedzając Park Narodowy lub inne Parki Krajobrazowe położone w tej pięknej okolicy niezbędnym wyposażeniem jest mapa Bory Tucholskie oraz dobre buty. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą zwiedzać kompleksy leśne na rowerze lub nawet z poziomu wody - organizując wycieczkę kajakiem.

 

Bory Tucholskie zwierzęta, czyli piękna fauna i flora

Na terenie Borów Tucholskich można spotkać bardzo bogatą florę i faunę. Znajdziemy tu aż 42 gatunki motyli i 28 gatunków ryb – takich jak węgorz europejski, szczupak, okoń czy płoć. Największym zwierzęciem występującym na terenie parku jest jeleń szlachetny. Podczas pieszych lub rowerowych wycieczek z łatwością można natknąć się na zające lub ryjówki malutkie, które są najmniejszymi ssakami, żyjącymi na terenie Polski. Zewsząd słychać śpiew ptaków, ponieważ żyje tu aż 80 gatunków ptaków – takie jak czapla siwa, orzeł bielik lub głuszec.

 

 

Bory Tucholskie miasta, które warto zwiedzić

Chociaż większość osób odwiedza Bory Tucholskie ze względu na piękną przyrodę, nie brakuje tu miast, które zauroczą turystów i pozwolą na niezapomniane spędzenie czasu.

 

Jednym z takich miast są Chojnice z zachwycającym Starym Miastem, po którym koniecznie trzeba się przespacerować. Górująca nad deptakiem Brama Człuchowska z basztami i przejazdem utrzymana w stylu średniowiecznym jest miejscem, które warto zobaczyć. W Chojnicach znajduje się też kościół Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela, który ma już niemal 700 lat oraz ratusz w neogotyckim stylu.

 

Tuż obok w Człuchowie miłośnicy historii mogą podziwiać mury zamku krzyżackiego, który zaczęto budować w 1289 roku. Natomiast w niewielkiej miejscowości Fojutowo, tuż na granicy dwóch województw znajduje się słynny akwedukt, który swoim charakterem nawiązuje do rzymskich akweduktów.

 

Będąc w Borach Tucholskich, koniecznie trzeba odwiedzić Grudziądz. Miejsce to przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jego największą atrakcją jest Mega Park wraz z zoo, wystawą dinozaurów, miasteczkiem westernowym i światem bajek.

 

Gdzie zatrzymać się w Borach Tucholskich?

Doskonale spędzony urlop to nie tylko mnóstwo atrakcji, ale także wygodny nocleg. Hanza Pałac położony u wrót Borów Tucholskich oferuje aż 52 klimatyzowane pokoje o wysokim standardzie, aby zapewnić gościom maksimum komfortu. Nowoczesne i funkcjonalne wnętrza zapewniają wygodę osobom wypoczywającym w pałacu.

 

Do dyspozycji gości jest też kompleks SPA & WELLNESS, a w tym strefa 3 saun, basen oraz gabinety zabiegowe. W pobliżu budynku znajdują się kolejne atrakcje dla miłośników aktywnego wypoczynku - jeden z najatrakcyjniejszych parków linowych w Europie oraz stadnina koni. Lokalizacja Hanza Pałac pozwala na organizowanie spływów kajakowych oraz wycieczek rowerowych – w hotelu czeka na gości kilkanaście rowerów, aby mogli umilić sobie czas przyjemną przejażdżką, bez zabierania swojego sprzętu.

 

Do miłego pobytu w Borach Tucholskich przyczyniają się też smaczne posiłki przygotowywane przez naszego szefa kuchni. Śniadania w formie bufetu ze świeżo wypiekanym pieczywem, miodami z sąsiedniej pasieki oraz lokalnymi wędlinami i serami oraz menu stanowiące połączenie kuchni polskiej i regionalnej,  zamieni zwykły pobyt w prawdziwą ucztę dla podniebienia

Newsletter

Chcesz odebrać RABAT oraz otrzymywać od nas najnowsze informacje dotyczące usług, promocji w naszym hotelu? Zapisz się do newslettera.

Mapa dojazdu

Kontakt

Hotel Hanza Pałac Wellness & SPA w Rulewie

Rulewo 13, 86-160 Warlubie
k. miasta Grudziądz

Zjazd Warlubie, 10 min. od trasy A1

Recepcja

+48 52 320 90 94 Dojazd