Podaj poprawne dane

Bory Tucholskie rowerem - przegląd najlepszych tras rowerowych

Bory Tucholskie rowerem - przegląd najlepszych tras rowerowych

Bory tucholskie to jeden z największych i najpiękniejszych kompleksów leśnych w całej Polsce. Obejmuje aż 3 tysiące km2 porośniętych bujną roślinnością - przyroda zachwyca tu bogatą fauną i florą. Ten malowniczy teren polski docenią zwłaszcza miłośnicy wycieczek rowerowych. Bory Tucholskie trasy rowerowe są doskonale oznakowane i odpowiednie nawet dla osób jeżdżących sezonowo. Ich szeroki wybór pozwala na wybór wycieczki jednodniowej lub nawet dłuższych tras przeznaczonych na kilka dni. Oto krótki przegląd tras rowerowych.

 

Bory tucholskie rower - przegląd najlepszych tras

1. Szlak Tuchola - Tleń - trasa ta łączy wschodnią i zachodnią część Borów Tucholskich. Wiedzie głównie drogami asfaltowymi, które są spokojne i mało uczęszczane. Długość szlaku wynosi 33 km, a jej trudność oceniana jest na 2 w pięciostopniowej skali. Szlak jest odpowiedni dla rowerów górskich, miejskich i z sakwami. Podczas wyprawy warto zatrzymać się na plaży w Cekcynie, gdzie znajdziemy strzeżone kąpielisko i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Interesującym punktem na mapie jest także Krzywogoniec, gdzie można zwiedzić tematyczną wioskę grzybową.

 

2. Szlak Brdy - to jedna z najpopularniejszych tras rowerowych łącząca Bydgoszcz z Koronowem, Chojnicami i Tucholą. Głównie prowadzi wygodnymi drogami asfaltowymi, bardzo krótkie odcinki to piasek oraz ubite dukty. Nawigacja w tym miejscu nie powinna sprawiać problemów. To idealny szlak na weekend, a nawet wstęp do dłuższej wyprawy. Jego długość to aż 160 km, a trudność oceniania jest na 2 w pięciostopniowej skali. To doskonała trasa, aby obserwować malownicze widoki, poznawać unikaty przyrody i dowiedzieć się nieco o historii tego regionu.

 

3. Borowiej Ciotki - trasa o długości 50 km, którą z powodzeniem można pokonać w 4-5 godzin. Jej poziom trudności oceniany jest na 3/5, co oznacza, że wymaga nieco zaawansowanej techniki jazdy. Chociaż większość dróg jest asfaltowych, należy być przygotowanym na odcinki piaszczyste i szutrowe. Szlak wyróżnia się walorami krajoznawczymi. Warto po drodze zwiedzić rezerwat „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” w Wierzchlasie. Interesującym punktem jest lej po wybuchu rakiety na terenie poligonu w miejscowości Lisiny. Natomiast w Wielkich Budziskach znajdują się interesujące drewniane domy borowiackie.

 

4. Świecie - Czersk - to fragment trasy, która łączy zachodnie Mazowsze z Borami Tucholskimi. W całości prowadzi asfaltowymi drogami, dzięki czemu odpowiednia jest nawet dla osób początkujących. Trudność oceniana jest na 1/5, co oznacza, że z powodzeniem możemy wybrać się na wyprawę z małymi dziećmi, a nawet z przyczepką rowerową. Długość trasy wynosi 70 km. Po drodze warto zobaczyć pomnikowe aleje drzew, zabytkowy kościół w Drzycimiu i elektrownie wodną w Gródku.

 

5. Szlak Gołąbkowy - to bardzo interesująca trasa o kształcie zbliżonym do cyfry osiem. Umożliwia to odbycie wycieczki w różnych wariantach. Na szlaku znajdują się trzy punkty, w których droga rozchodzi się w dwóch kierunkach, co może powodować problemy z nawigacja - warto mieć ze sobą mapę. Trasa prowadzi zarówno asfaltem, piaszczystymi leśnymi ścieżkami, jak i ubitymi drogami gruntowymi. Jej długość to 50 km, a trudność oceniana jest na 3/5. Szlak wiedzie przez bardzo malownicze tereny, gdzie znajdują się unikaty przyrody.

 

6. Szlak. im. ks. dr. Berdnarda Sychyty - to malownicza trasa w formie pętli, która prowadzi przez wiele interesujących punktów. Jest bardzo atrakcyjna pod względem krajoznawczym. Z powodzeniem mogą zdecydować się na nią nawet niewprawieni rowerzyści, chociaż jej trudność oceniana jest 3/5. Sam szlak ma długość około 55 km, co z powodzeniem można pokonać w ciągu 4-5 godzin. Głównie jest to trasa asfaltowa, jedynie krótki odcinki prowadzą przez piasek lub szutry. Co warto zobaczyć po drodze? Drewniany dwór w Gródku oraz elektrownię wodną. W Laskowicach znajduje się Muzeum Misyjno-Etnograficzne oraz piękny park dworski.

 

7. Tropami II RP - to nowa trasa rowerowa, która znajduje się w północnej części Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Jej nazwa pochodzi od pozostałości po pracach drogowo-ziemnych, które były tu prowadzone w okresie międzywojennym. Długość szlaku wynosi 54 km, a trudność oceniana jest na 3/5. Główna część trasy wiedzie przez piaszczyste oraz szutrowe drogi. Jedynie krótkie odcinki są asfaltowe. Szlak jest bogaty pod względem krajoznawczym oraz pozwala na podziwianie unikatów przyrody - po drodze znajdziemy malownicze jeziorka z otaczającymi je torfowiskami i bogatą fauną. Zaleca się przygotowanie prowiantu na wycieczkę, który można zjeść w zadaszonych wiatach przy trasie.

 

8. Szlak Trzy Akwedukty - trasa wiedzie przez okolice Małego i Wielkiego Kanału Brdy. To wymagający szlak o długości 30 km, którego trudność to 4/5. Spotykamy tu zarówno asfaltowe drogi, jak i szutrowe ścieżki - aby pokonać niektóre odcinki niezbędne jest pchanie roweru po głębokim piasku. Podczas wycieczki można podziwiać urządzenia i budowle hydrotechniczne.

 

Bory tucholskie rowerem - gdzie się zatrzymać?

W Borach Tucholskich znajdziemy bogatą ofertę noclegową, ale hotelem, który wyróżnia się na tle innych jest Hanza Pałac. Umiejscowiony w przepięknym i malowniczym miejscu ma dużo do zaoferowania miłośnikom aktywności.

 

Zwiedzając Bory Tucholskie rowerem trudno o lepsze miejsce na bazę noclegową. Hotel to wyśmienity punkt startowy dla wielu wycieczek rowerowych - zarówno w jego pobliżu, jak i dalszych okolicach znajdziemy malownicze szlaki, pełne przyrody i dodatkowych atrakcji. Hotel posiada usługę wypożyczenia rowerów swoim gościom - kilkanaście rowerów wysokiej jakości to gwarancja, że zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą dopasowany model. W recepcji dostępny jest szczegółowy opis tras wraz z mapą, która pomaga w planowaniu wycieczki.

 

Po udanym, ale wyczerpującym zwiedzaniu goście mogą skorzystać z bogato wyposażonego hotelowego SPA, basenu lub sauny. Do innych atrakcji, które przypadną do gustu miłośnikom aktywnego wypoczynku jest park linowy znajdujący się przy hotelu, możliwość zorganizowania spływu kajakowego oraz stadnina koni.

 

Przewodnik Rowerowy po Borach Tucholskich do pobrania:

https://wirtualneszlaki.pl/sklep/produkt/przewodnik-rowerowy-po-borach-tucholskich-pdf/

Newsletter

Chcesz odebrać RABAT oraz otrzymywać od nas najnowsze informacje dotyczące usług, promocji w naszym hotelu? Zapisz się do newslettera.

Mapa dojazdu

Kontakt

Hotel Hanza Pałac Wellness & SPA w Rulewie

Rulewo 13, 86-160 Warlubie
k. miasta Grudziądz

Zjazd Warlubie, 10 min. od trasy A1

Recepcja

+48 52 320 90 94 Dojazd