Atrakcyjne miejscowości turystyczne

Atrakcje turystyczne w okolicy Rulewa

Grudziądz - odległość 18 km 

100-tysięczne miasto o ponad 700-letniej historii. Jego wizytówką jest malowniczo położony nad Wisłą zespół wielokondygnacyjnych spichrzy.

W czasach średniowiecznych Grudziądz był ważnym ośrodkiem handlu zbożem pomiędzy Ziemią Chełmińską a Gdańskiem.

O militarnym charakterze miasta decydują pozostałości zamku krzyżackiego, fragmenty XIV wiecznych murów obronnych, a także potężna cytadela wybudowana pod koniec XVIII wieku na polecenie króla Prus.

W dwudziestoleciu międzywojennym Grudziądzu znajdowała się siedziba Centrum Wyszkolenia Kawalerii, największej wówczas szkoły dla kawalerzystów w Polsce.

Wart uwagi jest także średniowieczny kościół farny, który niedawno uzyskał rangę bazyliki mniejszej.

www.it.gdz.pl

     www.grudziadz.fortyfikacje.pl

 

Chełmno - odległość 40 km

Średniowieczny gród ulokowany na krawędzi Wisły, słynący z gotyckich zabytków. Stolica Ziemi Chełmińskiej, tu Krzyżacy wystawili w 1233 roku dokument lokacyjny zwany prawem chełmińskim, na mocy którego założono setki miast w Polsce i na terenie Prus.

Perełką architektoniczną jest renesansowy ratusz znajdujący się pośrodku wielkiego rynku.

Relikwiom świętego Walentego spoczywającym w XIII wiecznej farze Chełmno zawdzięcza nazwę Miasta Zakochanych. Z roku na rok coraz więcej par obchodzi walentynki właśnie tutaj.

Niewielkie miasto zachwyca odwiedzających licznymi gotyckimi zabytkami, do których należą m.in. cztery wielkie kościoły i średniowieczny układ ulic zamkniętych pierścieniem murów obronnych.

Warto poświęcić kilka godzin na spacer po Chełmnie, zapoznać się z jego bogatą historią i poczuć atmosferę tego wyjątkowego miasta.

www.chelmno.pl

 

Świecie - odległość 32 km

Miasto powiatowe powstałe ponad 800 lat temu u ujścia rzeki Wdy do Wisły.

35 metrowa baszta zamku krzyżackiego pełniąca ongiś funkcję wodnej twierdzy usytuowanej w widłach dwóch rzek dostępna jest do zwiedzania i rozpościera się z niej ciekawy widok na miasto i okolicę.

Na uwagę zasługuje też gotycki kościół starofarny z pięknym szczytem schodkowym i przebudowaną w stylu renesansowym wieżą.

Świecie słynie z corocznego ‘nocnego śpiewania’ odbywającego się w murach zamku, które jest wydarzeniem artystycznym znanym w całej Polsce.

www.nocnespiewanie.pl

www.zamkipolskie.com/swiecie

 

Gniew - odległość 38 km

Słynie z potężnego zamku, na terenie którego odbywa się wiele spektakli plenerowych prezentujących życie codzienne w średniowieczu. Można tu przymierzyć zbroję rycerską, poćwiczyć strzelanie z łuków i kusz, nauczyć się toczenia naczyń na kole garncarskim lub choćby posłuchać pięknych śpiewów gregoriańskich.

Co roku w sierpniu u stóp zamku odbywa się inscenizacja bitwy polsko- szwedzkiej „Vivat Vasa”.

W sezonie w każdą sobotę i niedzielę ma miejsce „Salwa armatnia na Anioł Pański”, czyli wystrzał z XVII wiecznego działa.

www.zamek-gniew.pl

 

Kwidzyn - odległość 45 km

Tętniące życiem 40-tysięczne miasto, które znane jest z imponującego gotyckiego zespołu zamkowo-katedralnego.

Przyzamkowe gdanisko o długości 55 metrów nazywane jest ‘najdłuższą średniowieczną toaletą Europy”. Obecnie mieści się w nim ekspozycja etnograficzna.

W 2007 roku w kwidzyńskiej katedrze zespół badaczy dokonał sensacyjnego odkrycia –  odnaleziono szczątki trzech wielkich mistrzów krzyżackich. Efekty prac archeologów można oglądać w  części  nazwanej Kryptą Wielkich Mistrzów.

Oprócz wspaniałego wnętrza katedry warto też odwiedzić znajdujące się w zamku Muzeum Regionalne z bogatymi zbiorami z różnych dziedzin, m.in. ciekawą wystawę poświęconą historii kontrowersyjnego plebiscytu, który odbył się w Kwidzynie w 1921 roku.

www.zamkipolskie.com/kwidzyn

 

Wdecki Park Krajobrazowy - Tleń - odległość 30 km 

Utworzony w 1993 roku zajmuje obszar 24 ha położony nad Wdą, która tworzy tu malownicze zakątki i szeroko rozlany Zalew Żurski.

Kilka rezerwatów służy ochronie polodowcowego krajobrazu oraz znajdujących się na terenie parku licznych gatunków roślin i zwierząt. Najciekawszym z nich jest Rezerwat Jezioro Miedzno, miejsce lęgów i żerowania ptactwa wodnego i błotnego.

Największym ośrodkiem turystycznym na terenie parku jest miejscowość Tleń nad Zalewem Żurskim. W okolicy Tlenia wyznaczono liczne szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne.

www.wpk.org.pl

 

Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Wisły

Z pewnością jeden z najdłuższych parków krajobrazowych w Polsce. Rozciąga się na odcinku prawie 100 km wzdłuż Wisły od Nowego do Bydgoszczy.

Dolina Wisły charakteryzuje się tu specyficznymi zwężeniami i rozszerzeniami zwanymi basenami. Tutejszy krajobraz tworzą liczne ławice na rzece (miejsce bytowania ptactwa wodnego), lasy łęgowe, doliny, parowy, jeziorka, starorzecza i wały przeciwpowodziowe budowane i modernizowane w ciągu stuleci.

Z wysokiej strefy zboczowej w licznymi osuwiskami i obrywami rozciągają się piękne widoki na dolinę Wisły.

www.dolnawisla.pl  

 

Wierzchlas - odległość 48 km

Znajduje się tu jeden z największych rezerwatów cisów w Środkowej Europie.

Został założony 180 lat temu. Przed wojną cisami zachwycił się malarz Leon Wyczółkowski, więc drzewa te można oglądać na wielu jego obrazach.

 Najstarsze cisy w rezerwacie mają około 700 lat i niezwykłe kształty, którym zawdzięczają swoje nazwy, np. Chrobry, Kochankowie, Parasolka, Orzeł i inne.

www.wierzchlas.las.pl

Newsletter

Tel.: +48 52 32 09 094
Fax: +48 52 38 15 234

Hanza Pałac Wellness & SPA **** 86-160 Warlubie, Rulewo 13, Tel.: +48 52 32 09 094, Fax: +48 52 38 15 234, e-mail: recepcja@hanzapalac.pl